CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI SPRIJINA IN CONTINUARE COLECTIA BIBLIOTECII GIURGIUVENE

Consiliul Local al municipiului Giurgiu a sprijinit încă de la început proiectul bibliotecii giurgiuvene, o colecţie de mare însemnătate în ceea ce priveşte promovarea culturii giurgiuvene. La iniţiativa, directorului Bibliotecii Judeţene I.A Basarabescu, profesorul Dan Mucenic, proiectul a început să prindă viaţă, iar în prezent în colecţia bibliotecii giurgiuvene se numără 15 volume ce au semnătura mai multor scriitori de marcă ai oraşului nostru.
Vineri, 27 februarie, la sediul Bibiliotecii Judeţene I. A. Basarabescu a avut loc un dublu eveniment cultural ce a marcat lansarea a două publicaţii giurgiuvene, Jurnal de Literatură şi cel de-al 15-lea volum al colecţiei giurgiuvene, “Moartea fântânii” de Vasile Rusescu, volum care a văzut lumina tiparului cu sprijinul financiar al Consiliului Local Giurgiu.
La eveniment au particpat edilul municipiului Nicolae Barbu, viceprimarul Alexandru Vladu, administratorul public al municipiului Nicolae Ghiţă, autorităţi locale şi judeţene precum şi oameni de cultură din Giurgiu.
Următorul volum care va face parte din colecţia Bibliotecii giurgiuvene este intitulat “Moş Stan” având semnătura celebrului scriitor giurgiuvean şi totodată patronul spiritual al bibliotecii , I. A. Basarabescu.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul PLANUL URBANISTIC ZONAL PENTRU BULEVARDUL MIHAI VITEAZU, APROBAT IN SEDINTA ORDINARA